lipiec 10/2019

Aktualności

Samochód za gotówkę, na kredyt czy w leasingu konsumenckim? Użytkownicy indywidualni

Samochód za gotówkę, na kredyt czy w leasingu konsumenckim? Użytkownicy indywidualni

Samochód, zwłaszcza nowy, to niemały wydatek. Aby go kupić, większość z nas musi się posiłkować zewnętrznym wsparciem finansowym, czyli kredytem bankowym. Jest jeszcze jedno rozwiązanie – leasing konsumencki. A może korzystniej odczekać, zaoszczędzić i nabyć auto za gotówkę? 

Odpowiedzi na powyższe pytanie nie powstydziłby się rasowy prawnik: to zależy. Spróbujmy jednak rozebrać na czynniki pierwsze formy finansowania zakupu samochodu dla osób prywatnych i sprawdźmy, która z nich bardziej się opłaca.

Samochód za gotówkę

Kupujesz samochód za gotówkę – jesteś szczęściarzem? Tak, ale tylko w dwóch przypadkach. Jeżeli oszczędzałeś pieniądze na samochód i możesz ponieść ten wydatek ze spokojną głową o inne inwestycje i bieżące rachunki. Albo jeżeli dysponujesz majątkiem równym Billowi Gatesowi i nawet nie odczujesz spożytkowania jego części na nowe cztery kółka…

Jeżeli jednak nie masz odpowiedniej rezerwy środków finansowych lub skorzystanie z zaskórniaków doprowadziłoby do zbyt dotkliwych wyrzeczeń celem załatania dziury w budżecie domowym – daruj sobie i skorzystaj z kredytu lub leasingu konsumenckiego. Pamiętaj również, że rozwiązania te są zwykle dużo korzystniejsze niż zapożyczanie się u rodziny czy znajomych (bo jak z różnych powodów głosi słynne porzekadło: dobry zwyczaj, nie pożyczaj).

Samochód na kredyt i w leasingu konsumenckim

Oferta instrumentów finansowania zakupu pojazdów dla osób prywatnych jest obecnie na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Kredyt gotówkowy jest stosunkowo jasny w działaniu: jeżeli spełniasz warunki (m.in. masz zdolność kredytową), otrzymujesz pieniądze od banku na konto i opłacasz nimi zakup auta.

Kredyt samochodowy, za który można nabyć nowy lub używany samochód osobowy, ciężarowy, motocykl, quad, przyczepę kempingowę, a nawet motorówkę, funkcjonuje nieco inaczej: jego oprocentowanie jest korzystniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego (często o połowę niższe), ale pieniądze otrzymuje dealer lub sprzedawca samochodu.

Z kolei leasing konsumencki (prywatny) to forma umowy cywilnoprawnej, skierowanej do klientów indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej, w ramach której możliwe jest użytkowanie pojazdu (nowe lub używanego, dowolnego typu) przez określony czas w zamian za ustalone wynagrodzenie na rzecz leasingodawcy. W tym rozwiązaniu zakupu samochodu dokonuje firma leasingowa, która dzierżawi go konsumentowi na podstawie warunków umowy. Do dnia ostatecznej spłaty zobowiązania leasingowego klient nie jest właścicielem pojazdu; również w dowodzie rejestracyjnym znajdują się dane firmy leasingowej.

Trudno jednoznacznie orzec, którą z tych form finansowania warto wybrać, gdyż wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W praktyce leasing to mniej formalności, lecz koszty użytkowania pojazdu czasem wyższe niż w przypadku kredytu. Z drugiej strony otrzymanie kredytu wymaga więcej zachodu, ale pozwala na większą elastyczność i częściowo tańsze korzystanie z auta. Warto uważnie przejrzeć szczegóły oferty kredytowej i leasingowej – nierzadko okazuje się wówczas, że propozycja na pierwszy rzut oka tańsza czy lepsza pod innymi względami, w rzeczywistości wcale taka nie jest.

KREDYT SAMOCHODOWY

LEASING KONSUMENCKI

Prawo własności do pojazdu

Właścicielem pojazdu jest kredytobiorca. Przez cały okres finansowania samochód stanowi zabezpieczenie kredytu.

Właścicielem pojazdu w trakcie trwania umowy jest firma leasingowa. Po jej zakończeniu możliwy jest wykup pojazdu na własność.

Koszty

Prowizja za udzielenie kredytu, rata kapitałowo-odsetkowa, opłaty za ustanowienie zabezpieczenia kredytu.

Wkład własny (czynsz inicjalny), rata leasingowa, procent od wykupu pojazdu na własność (często wynosi on tylko 1% początkowej wartości pojazdu).

Dokumenty

Dokumenty potwierdzające tożsamość i dochody kredytobiorcy, dokumentacja rejestrowa pojazdu (celem weryfikacji wartości zabezpieczenia).

Procedura uproszczona: dokument tożsamości. Procedura standardowa: dokumenty potwierdzające tożsamość i dochody (np. wyciąg z konta).

Weryfikacja BIK

Tak.

Tak.

Zgłoszenie w historii kredytowej

Tak.

Nie.

Wymagana polisa AC

Tak.

Tak (często wymagane jest również wykupienie polisy NNW).

Limit kilometrów

Nie obowiązuje.

Obowiązuje (po przekroczeniu ustalonego limitu firma leasingowa może naliczyć dodatkowe opłaty za korzystanie z pojazdu, np. 50 gr za każdy przejechany kilometr).

Korzystanie z pojazdu przez osoby trzecie

Tak.

Tak, ale po otrzymaniu odpłatnego upoważnienia od firmy leasingowej.

Naprawa i serwis pojazdu

W punktach dowolnie wybranych przez kredytobiorcę.

W autoryzowanych stacjach obsługi.

Dodatkowe informacje

+ Ewentualne zniżki u partnerów firmy leasingowej pozwalają zaoszczędzić na wyposażeniu do samochodu i usługach związanych z jego utrzymaniem. – W sytuacji kradzieży lub całkowitej szkody pojazdu umowa leasingu wygasa.

Wróć do góry strony