Skąd popularność auto detailingu?
Detailing określa się również mianem samochodowego SPA czy po prostu – renowacją. W naszym kraju trend ten zyskał popularność jakiś czas temu. Niektórzy twierdzą, że rozwój działań związanych z auto detailingiem jest mocno powiązany z ilością samochodów premium, bo to głównie właściciele takich pojazdów korzystają z usług firm zajmujących się dbałością o auta. Wiąże się to z faktem, iż takie usługi są dużo droższe niż standardowa myjnia samochodowa. Jednak nie tylko właściciele nowych, drogich pojazdów decydują się na taki krok. Specjaliści twierdzą, że branża samochodowego spa i myjni samochodowych będzie się stale rozwijać.
W Polsce przez ostatnie 5 lat sprzedaż nowych samochodów premium mocno wzrosła. Tym samym potwierdza się opinia, że razem ze wzrostem sprzedaży właśnie takich pojazdów rośnie popularność usług auto detailingowych.
Car detailing – czym właściwie jest?
Samochodowe SPA to bardzo dokładne czyszczenie, nabłyszczanie i w razie potrzeby renowacja elementów w pojeździe. Po wszystkich czynnościach zostaje również zabezpieczenie nie tylko przez zabrudzeniem, ale również wszelkimi uszkodzeniami.
Co stosuje się do auto detailingu? Zarówno akcesoria, dostosowane do danego rodzaju karoserii, jak również wszelkie specyfiki i środki chemiczne. Co ciekawe, samochodowe SPA może być wykonywane na trzy sposoby – ręcznie, częściowo automatycznie (przy użyciu narzędzi typu maszyna polerska) czy hybrydowo.
Jakie więc działania wpisują się w całościowy auto detailing? Wszystko zależy od firmy, która się tym zajmuje. Przyjęto jednak, że najlepszy pakiet obejmuje wszystkie czynności. Wszystko zaczyna się od mycia wstępnego, którego zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń na powierzchni lakieru. Pojazd może być myty przy pomocy myjki wysokociśnieniowej lub całkowicie ręcznie. Bardzo często używa się do tego specjalnych szamponów czy innych specyfików, które ułatwiają całe zadanie.
Przy car detailingu często demontuje się również koła samochodu, aby proces ich oczyszczania był łatwiejszy. Po myciu są pokrywane specjalnym środkiem, który je zabezpiecza.
Do usuwania rys i mikrorys używane są pasty polerskie, woski, gąbki i wiele innych akcesoriów. To samo tyczy się polerowania kloszy lamp, a także metalowych, chromowanych i aluminiowych dodatków w pojeździe.
Bardzo często w najbogatszym pakiecie znajduje się opcja mycia komory silnika specjalnymi środkami. Elementy z tworzywa sztucznego pokrywa się zabezpieczającym preparatem, a wszystkie metalowe części czyści się i nabłyszcza bezpiecznymi specyfikami.
Na lakierze stosuje się również często środek, którego zadaniem jest odtłuszczenie całości. Na takie działania decyduje się szczególnie w momencie, gdy chcemy nałożyć wosk lub powłokę ceramiczną.
Powłoka woskowa lub ceramiczna
Bardzo często w nowych samochodach fanatycy swoich pojazdów życzą sobie nałożenia powłoki woskowej lub ceramicznej. Wosk jest w stanie zabezpieczyć samochód na okres do 3 miesięcy. Wówczas lakier zabezpieczony jest przed utratą koloru, ale także korozją.
Druga opcja jest droższa, ale i skuteczniejsza na dłuższy czas. Mowa tu o powłoce ceramicznej, która zabezpiecza pojazd nawet do roku.
Wnętrze pojazdu również zadbane
Po całości działań na lakierze specjaliści biorą się za szyby i wnętrze auta. W skład działań związanych z szybami wchodzi czyszczenie i nałożenie specjalnych specyfików, które nie tylko zabezpieczają, ale i przyspieszają spływanie wody w trakcie deszczowej podróży. Jest to również odpowiedni moment na pielęgnację uszczelek.
Wnętrze jest kompleksowo czyszczone – odkurzane jest dosłownie wszystko. Całe wnętrze jest kompleksowo myte i suszone. Wszystkie elementy wewnątrz auta, niezależnie od tego z jakiego materiału są zrobione, są pielęgnowane przy użyciu odpowiednich środków.
Ile to kosztuje detailing?
Cena zależy od wielu czynników, gdzie najważniejsze są zakres wykonywanych czynności oraz gabarytu pojazdu. W większości przypadków firmy detailingowe sprzedają pakiety usług. Oddając samochód na auto detailing trzeba liczyć się z kwotami od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wiąże się to nie tylko z wykorzystanymi środkami do czyszczenia, renowacji i pielęgnacji, ale także z wiedzą i doświadczeniem detailera. Profesjonalna firma wysyła swoich pracowników na szkolenia i specjalistyczne kursy, gdzie nabywają wiedzę i umiejętności praktyczne. W takim przypadku płaci się nie tylko za odpowiednie środki, ale i specjalistę, który wykona swoją pracę perfekcyjnie.