styczeń 03/2024

Aktualności

Jak skutecznie dbać o samochód zimą?

Jak skutecznie dbać o samochód zimą?
Wróć do listy

Najnowsze wpisy

Jak skutecznie dbać o samochód zimą?
Jak skutecznie dbać o samochód zimą?
styczeń 03/2024
Jak skutecznie dbać o samochód zimą?
Wyprzedaż rocznika 2023 wciąż trwa – upoluj najlepszą ofertę zanim będzie za późno!
grudzień 21/2023
Jak skutecznie dbać o samochód zimą?
Nowe samochody KIA autami przyszłości? Czego możemy się po nich spodziewać?  
grudzień 07/2023

Zima w pełni, a samochód nawet bardziej niż w pozostałych porach roku potrzebuje, aby o niego zadbać. Niestety, bardzo często aura nie jest łaskawa dla karoserii, nie sprzyja też czystości wewnątrz auta, dlatego zmuszeni jesteśmy do częstszego mycia i sprzątania pojazdu. Regularna pielęgnacja i dbanie o samochód zimą pomoże zachować jego sprawność i bezpieczeństwo na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jakie warunki atmosferyczne są niekorzystne dla samochodów zimą?

W zimie samochód jest narażony na opady śniegu, a nawet marznące opady, które pokrywają nadwozie i okna, utrudniając widoczność. Z kolei sól i piasek, którym posypuje się drogi, aby poprawić przyczepność na śliskiej nawierzchni, przenikają do karoserii samochodu, powodując korozję oraz liczne zabrudzenia. Wilgoć i zmienne temperatury mogą sprzyjać tworzeniu się lodu i zamrażaniu różnych części auta, jak choćby zamki w drzwiach, czy szyby. O ile latem mamy zapewnioną naturalną myjnię w postaci deszczu, który pomaga nam utrzymać auto w czystości na dłużej, o tyle pora zimowa wymusza na nas konieczność skorzystania z myjni automatycznej lub ręcznego mycia i konserwacji pojazdu.

Jak skutecznie dbać o samochód zimą?

Czy powinno się myć samochód zimą, kiedy za oknem temperatury spadają poniżej 0 C? Jak zrobić to właściwie?

To pytanie zadaje sobie niejeden kierowca. Odpowiedź jest prosta: tak! i to jeszcze częściej, niż podczas innych pór roku. Jeśli temperatury na zewnątrz są dodatnie, nie mamy się czego obawiać, natomiast na niewielkim mrozie trzeba przede wszystkim dobrze wysuszyć progi, drzwi, uszczelki, a zamki spryskać odmrażaczem.

Do mycia auta w porze zimowej powinniśmy używać ciepłej wody, zwłaszcza jeśli decydujemy się na mycie, kiedy na dworze jest lekki przymrozek. Zbyt zimna woda spowoduje, że na powierzchni samochodu pojawi się warstwa lodu. Pamiętajmy też, aby unikać mycia pojazdu wieczorem, ponieważ jeśli po umyciu pozostawimy je na całą noc na dworze, rano będziemy mieć poważny problem z dostępem do wnętrza. Właśnie dlatego, jeśli musimy umyć auto w mroźne dni, najlepszym rozwiązaniem jest myjnia automatyczna. Szczotki i woda pod wysokim ciśnieniem wypłuczą sól i błoto, a przy okazji auto zostanie wysuszone.

Jak skutecznie dbać o samochód zimą?

Zabiegi, które zadbają o samochód zimą

  • Przed rozpoczęciem jazdy powinniśmy zadbać o porządne odśnieżenie auta, usuwając śnieg i lód z dachu, okien, lusterek bocznych, przedniej i tylnej szyby oraz z klosza reflektorów.
  • Kolejnym krokiem jest regularne czyszczenie wnętrza, ponieważ zimą do samochodu dostaje się wiele wilgoci, śniegu i błota. Wyczyśćmy i odkurzmy dywaniki, aby zapobiec zbieraniu się soli i piasku na podłodze.
  • Nie zapominajmy sprawdzać poziomu płynów w samochodzie ( płyn do spryskiwaczy, płyn do chłodzenia i płyn do sprzęgła).
  • Zadbajmy o odpowiednią ochronę antykorozyjną auta, bo jak wiadomo zimą drogi często są posypywane solą i piaskiem, które mogą przyspieszyć korozję pojazdu. W tym celu możemy skorzystać z usług myjni samochodowych oferujących ochronę antykorozyjną lub samodzielnie nakładać środki antykorozyjne na spód samochodu.
  • Bezpieczną jazdę zapewnią nam opony zimowe, a więc nie zapominajmy o ich wymianie, bo gwarantują lepszą przyczepność i kontrolę na śliskiej nawierzchni.
  • W okresie zimowym używamy płynu do spryskiwaczy, który jest przeznaczony do niskich temperatur, aby zapobiec zamarzaniu dysz i zapewnić skuteczne czyszczenie szyb.
  • Sprawdzajmy regularnie, czy wszystkie światła w samochodzie działają prawidłowo. Zimą dni są krótsze, więc dobra widoczność jest kluczowa.
  • Upewnijmy się, że akumulator jest w dobrym stanie i jest naładowany.
  • Bądźmy przygotowani na awaryjne sytuacje. W zimie warto mieć przy sobie niezbędne akcesoria, takie jak łańcuchy na koła, łopatę, kamizelkę odblaskową i zestaw pierwszej pomocy, w razie potrzeby.Regularna pielęgnacja i dbanie o samochód zimą pomoże zachować jego sprawność i bezpieczeństwo na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych.
Wróć do góry strony