Przewożenie dziecka w samochodzie – co mówią przepisy?
Aktualne przepisy dają jasne wytyczne co do to tego, jak powinno się przewozić dziecko w samochodzie. Dzieci do 3 lat mogą jeździć tylko i wyłącznie w foteliku. Maluszki w tym przedziale wiekowym mogą być również przewożone na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy, ale tylko pod warunkiem, że przednia poduszka powietrzna pasażera będzie wyłączona. Dzieci, które nie mają jeszcze 150 cm wzrostu muszą jeździć na podstawce lub w foteliku tylko i wyłącznie na tylnych siedzeniach. W tym przypadku wiek ani waga nie grają żadnej roli, ale należy pamiętać, że maluch musi być przypięty pasami bezpieczeństwa.
Istnieją jednak sytuacje, w których dopuszcza się przewożenie dziecka bez fotelika. Dzieje się tak w przypadku, kiedy istnieją przeciwwskazania określone przez lekarza, według których maluch nie może być transportowany w foteliku samochodowym. Należy pamiętać, żeby takie zaświadczenie należy mieć przy sobie podczas podróży.
Dziecko może być przewożone bez fotelika również wtedy, kiedy ma więcej niż 135 cm, ale mniej niż 150 cm wzrostu, ale przy tym jego duża masa ciała nie pozwala na komfortowe siedzenie w foteliku czy na podstawce. Wówczas dziecko może siedzieć bezpośrednio na tylnej kanapie, ale musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
Istnieje również trzecia sytuacja. W momencie, gdy przewozimy trójkę dzieci, a tylna kanapa nie mieści 3 fotelików czy podstawek, prawo pozwala, aby jedno z dzieci (musi mieć ukończone 3 lata) siedziało pomiędzy dwoma fotelikami. Tutaj również jedynym warunkiem jest zapięcie malucha pasami bezpieczeństwa.
Przewożenie dzieci – jak wybrać fotelik?
Nie będziemy skupiać się tutaj na konkretnych modelach fotelików samochodowych dla dzieci. Skupimy się jednak na kilku kategoriach, które pozwolą wyselekcjonować sobie najbardziej dopasowane produkty. Kryterium, które odgrywa niezwykle istotną rolę w tym przypadku jest waga dziecka. Nie można jednak zapomnieć o wzroście malucha. Dlaczego? Czasem zdarzają się sytuacje, w których dziecko wagowo pasuje do danego przedziału, ale wzrost uniemożliwia mu komfortowe podróżowanie.
Przy wyborze odpowiedniego fotelika do samochodu należy również uwzględnić to, w jaki sposób możemy go przymocować do siedzenia. Istnieją takie rozwiązania jak ISOFIX, które stabilizują siedzisko, ale również znajdziemy te mocowane za pomocą pasów bezpieczeństwa. ISOFIX to rozwiązanie, które jest przede wszystkim bezpieczniejsze. Ten system składa się z uchwytów, które znajdziemy między kanapą, a oparciem fotela. Są one bezpośrednio przymocowane do konstrukcji pojazdu, dzięki czemu foteliki są o wiele stabilniejsze, nawet w przypadku kolizji.
Podział fotelików ze względu na wagę dziecka
- 0 – 13 kg – foteliki samochodowe przeznaczone dla noworodków i niemowlaków. Bardzo często spełniają również funkcje nosidełka – możemy je wyciągnąć i przenosić. Montuje się je tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy.
- 0 – 18 kg – bardzo podobne to tych, które opisane są wyżej. Przeznaczone są dla dzieci od 6. miesiąca życia. Nie mają tak bardzo leżącej pozycji, dzięki czemu mogą posłużyć znacznie dłużej – przy odrobinie szczęścia dadzą radę do 4. roku życia malucha. Można je montować zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy (w zależności od wieku dziecka).
- 9 – 18 kg – mogą być montowane pasami samochodowymi lub za pomocą ISOFIX. Modele należące do tego przedziału mogą być umieszczane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Najczęściej dzieci chronione są przy pomocy pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa i specjalnej osłony ciała. Posiadają także regulację zagłówka i oparcia.
- 9 – 25 kg – przeznaczone dla przedszkolaków i małych dzieci. Są to zdecydowanie większe konstrukcje, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Są zwykle bardzo praktyczne i wygodne. Zdecydowana większość z nich posiada regulowany zagłówek oraz oparcie.
- 22 – 36 kg – przystosowane są do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Powinny być montowane tylko i wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Wykorzystują do tego pasy bezpieczeństwa z samochodu. Możemy w nich zdemontować oparcie, co może pozytywnie wpłynąć na wydłużenie czasu użytkowania fotelika samochodowego.
Przewożenie dziecka na podstawce
Podstawki cieszą się powodzeniem w przypadkach, kiedy mamy już starsze dzieci, które jednak nie osiągnęły jeszcze 150 cm wzrostu. Na szczęście, mimo swojej popularności zauważa się odchodzenie od tego typu rozwiązań. Za wszystkim stoi bezpieczeństwo dzieci – podstawka nigdy nie ochroni malucha tak dobrze, jak fotelik. Nie zapewnia ona ochrony bocznej i zwiększa szansę na to, że dziecko wsunie się pod pasy. Specjaliści odradzają stosowania podstawek pod pupę brzdąców.
Wybierając się w trasę samochodową z dzieckiem trzeba wziąć pod uwagę nie tylko obowiązujące przepisy, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Warto stosować się do rad ekspertów i wybierać foteliki samochodowe przeznaczone do wagi i wzrostu malucha. Do zakupu takiego produktu należy podejść rozważnie, zwracając uwagę na każdy istotny aspekt.