kwiecień 18/2019

LifeStyle

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Wróć do listy

Najnowsze wpisy

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Jak skutecznie dbać o samochód zimą?
styczeń 03/2024
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Wyprzedaż rocznika 2023 wciąż trwa – upoluj najlepszą ofertę zanim będzie za późno!
grudzień 21/2023
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Nowe samochody KIA autami przyszłości? Czego możemy się po nich spodziewać?  
grudzień 07/2023

Ubezpieczenia komunikacyjne obejmują obowiązkowe OC, a także nieobowiązkowe AC, NNW i assistance. Przydatnym dodatkiem może być też np. ubezpieczenie opon. Ochrona jest szeroka, ale tu powstaje pytanie: na jaką naprawdę warto się zdecydować?

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych poszybowały ostatnio w górę. Zmotoryzowani są niepocieszeni, ale jednocześnie świadomi, że muszą te koszty ponieść, aby zagwarantować sobie poczucie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.

Ubezpieczenie OC to podstawa

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe, a jego określony ustawowo zakres – identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeń.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych OC przysługuje, „jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia” (art. 34). Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu uważa się również szkodę powstałą przy wsiadaniu i wysiadaniu, załadunku i rozładunku oraz podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

W praktyce oznacza to, że OC chroni osoby trzecie i ich mienie, ale nie chroni samochodu, jego kierowcy i pasażerów. Nie pokryjesz nim więc kosztów naprawy auta po wypadku ani innych strat. Wiedząc, co obejmuje OC – a właściwie czego nie obejmuje – łatwo dojść do wniosku, że warto dopłacić za dodatkową ochronę. To właśnie dlatego ubezpieczalnie proponują pakiet polis OC + AC, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem jest OC + AC + NNW.

Ubezpieczenie AC dla lepszej ochrony auta

AC, czyli autocasco, to dobrowolne, nieobowiązkowe ubezpieczenie, które chroni samochód oraz jego wyposażenie standardowe i dodatkowe (jeżeli zostało zgłoszone do ubezpieczenia). Umożliwia ono otrzymanie odszkodowania przykładowo na pokrycie kosztów naprawy samochodu również wtedy, gdy to kierowca zawinił.

Zakres AC zależy od indywidualnej oferty ubezpieczalni – to właściciel pojazdu decyduje, co dokładnie i na jakich warunkach chce objąć ochroną ubezpieczeniową. Większość ofert AC umożliwia pokrycie szkód powstałych w wyniku wypadku i kolizji z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami i przedmiotami, uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta, kradzieży pojazdu i/lub jego wyposażenia, pożaru lub wybuchu oraz działania zjawisk atmosferycznych, takich jak powodzie, huragany, grad, uderzenia pioruna, osuwanie bądź zapadanie się ziemi, lawiny itp.

Ubezpieczenie NNW

Pakiet OC i AC chroni osoby trzecie i ich mienie oraz twój samochód i jego wyposażenie. A co z nie mniej priorytetową ochroną życia i zdrowia kierowcy i pasażerów? Aby ją sobie zapewnić, warto wykupić NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Z NNW można się ubiegać o odszkodowanie za śmierć lub uszczerbek na zdrowiu (w tym o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji), do których doszło podczas ruchu pojazdu, przebywania w aucie w trakcie zatrzymania albo postoju, naprawy pojazdu na trasie oraz przy wysiadaniu czy wsiadaniu.

Zakres i cena NNW są ustalane indywidualnie – właściciel pojazdu może dobrać ofertę, która odpowiada jego konkretnym oczekiwaniom. Co istotne, składki nie są wysokie, a wypłacane świadczenia się kumulują (jeżeli masz kilka polis NNW, otrzymasz pieniądze z każdej z nich).

Ubezpieczenie assistance

Na drodze mogą się zdarzyć różne sytuacje, w których omówione wcześniej rodzaje ubezpieczeń nie wystarczają. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie assistance, które zapewnia kompleksową pomoc techniczną i organizacyjną w razie wypadku, kradzieży lub awarii pojazdu. Niektórzy uważają tę polisę za zbędną, ale osobom podróżującym dużo i często daje ona zdecydowany komfort.

Zakres i cena ubezpieczenia assistance zależą od oferty ubezpieczalni. W najpopularniejszych wariantach obejmuje ono organizację wielu świadczeń i pokrycie ich kosztów. Mowa tu m.in. o dostarczeniu paliwa i części zamiennych na trasie, pomocy przy wymianie koła, holowaniu pojazdu do punktu napraw, wynajmie pojazdu zastępczego i hotelu na czas naprawy ubezpieczonego auta czy asyście tłumacza w przypadku zdarzeń mających miejsce poza granicami RP.

Wysokość składek ubezpieczeniowych

Składki na poszczególne ubezpieczenia różnią sią w zależności od takich czynników, jak marka, model, rocznik, wyposażenie, stan licznika i sposób/miejsce parkowania pojazdu oraz miejsce zamieszkania, wiek i dotychczasowa historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych wysokość składki zależy też od wybranego zakresu ubezpieczenia i jego sumy.

Powiązane wpisy

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

listopad 29/2023

Pies zimą w samochodzie – jak przygotować pojazd na ten czas?

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

wrzesień 22/2023

Sebastian Szic Wschodzącą Gwiazdą Rynku Dealerskiego

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

maj 19/2023

Samochód elektryczny w bloku – czy to ma sens?

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

kwiecień 21/2023

Niezbędnik każdego podróżnika: Jaki bagażnik na samochód wybrać?

Wróć do góry strony