marzec 30/2021

Aktualności Motoryzacja LifeStyle Dla firm

Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach

Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach
Wróć do listy

Najnowsze wpisy

Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach
Jak skutecznie dbać o samochód zimą?
styczeń 03/2024
Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach
Wyprzedaż rocznika 2023 wciąż trwa – upoluj najlepszą ofertę zanim będzie za późno!
grudzień 21/2023
Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach
Nowe samochody KIA autami przyszłości? Czego możemy się po nich spodziewać?  
grudzień 07/2023

Od pewno czasu chodzi Ci po głowie myśl, że najwyższa pora sprawić sobie nowy samochód? Zebrałeś już odpowiednie oszczędności, masz w głowie początkowy zamysł, jednak nie do końca wiesz jak się za to zabrać? Ten krótki wpis pomoże Ci przygotować się na ten niezwykle emocjonalny, ale także wymagający czas. Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ samochodu w salonie nie kupuje się od ręki. Poznaj kilka prostych kroków, które ułatwią Ci odpowiedni dobór pojazdu, ale także zadbają byś nie zapomniał o niczym ważnym podczas transakcji.

Przede wszystkim zastanów się czego właściwie poszukujesz

Chcesz kupić samochód. Jesteś co do tego zdecydowany i najchętniej już siedziałbyś za jego kierownicą. Najpierw jednak zadaj sobie proste pytanie. Jakiego samochodu właściwie szukasz? To powinien być pierwszy krok do kupna nowego samochodu. Bez sprecyzowania swoich oczekiwań będziesz stale krążył w koło i podjęcie decyzji okaże się arcytrudnym zadaniem. Zanim wybierzesz się do salonu warto usiąść i zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Bardziej potrzebujesz samochodu w typie kombi, van, hatchback, sedan, a może coupe? Wolisz skrzynię automatyczną, czy manualną? Lepszy dla Ciebie będzie samochód z silnikiem benzynowym, czy jednak hybrydowym? Chcesz kupić samochód konkretnej marki? Dodatkowo warto pomyśleć także, czy kolor auta będzie mieć większe znaczenie. Kiedy już zastanowisz się nad tymi kwestiami, a także innymi podstawowymi elementami samochodu pomyśl jeszcze o jego wyposażeniu. Tutaj warto zaplanować czego oczekujesz od nowego pojazdu oraz jak bogato wyposażona wersja jest Ci potrzebna. Wybranie tego już na samym początku pozwoli na oszczędność czasu w kolejnych etapach zakupu samochodu. Kiedy już stworzyć listę lub wybierzesz konkretny samochód możesz przejść krok dalej.

Przeanalizuj swoje możliwości finansowe

Zdecydowałeś już jakiego samochodu będziesz poszukiwał. To bardzo dobrze! Teraz musisz jednak sprawdzić jakim budżetem dysponujesz i czy wybrany przez Ciebie pojazd zmieści się w tej kwocie. To równie ważny krok, ponieważ dzięki temu pójdziesz do salonu z poczuciem na co możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, że w nowych samochodach nawet niewielkie różnice mocy, każde dodatkowe wyposażenie, ładniejszy lakier, czy inne „bajery” potrafią kosztować naprawdę spore pieniądze. Dlatego warto zawczasu wybrać swoje niezbędniki, by później nie dać się naciągnąć na inne „konieczne” dodatki. Finalnie warto pomyśleć także o tym, że samochód w trakcie eksploatacji również wymaga inwestycji. To ważne, ponieważ jeśli zebrałeś na samochód konkretną kwotę to odlicz od niej pewną sumę na późniejsze ubezpieczenie oraz inne koszty związane z korzystaniem z samochodu. Kiedy ustaliłeś budżet, skorygowałeś to ze swoimi oczekiwaniami i masz już wizję dokładnie tego czego szukasz pora na trzeci krok.

Wyprawa do salonu i najważniejsze – jazda próbna

Po przeanalizowaniu wszelkich za i przeciw, namyśleniu się co do preferowanego auta i dostosowania do tego swoich oszczędności pora wybrać się na poszukiwania wymarzonego samochodu. Na początku lepiej nie zdradzać swoich konkretnych oczekiwań lub zamiłowania do danej marki, czy modelu. Wszystkie swoje „asy w rękawie” pozostaw na moment negocjacji. Jeśli zbyt wcześnie pokażesz swoją fascynację oraz ogromną chęć do danego samochodu, wówczas ciężej będzie obniżyć jego cenę. Kiedy po zapoznaniu się z kilkoma wozami masz już w głowie wstępną listę tych, którymi jesteś zainteresowany pora umówić się na jazdę próbną. Zanim ta nastąpi możesz poczytać nieco w Internecie na temat modelu, który wybrałeś. Sprawdź jego opinie, minusy oraz zalety, a następnie podczas próbnego przejazdu ocenisz je osobiście. Jeśli chodzi o samą jazdę próbną warto ustalić, by przebiegała ona w przez różne drogi, tak by na własnej skórze sprawdzić jak auto zachowuje się w mieście, przy większej prędkości, w ciasnych uliczkach, czy poza miastem. Odbyłeś jazdy testowe, wyeliminowałeś samochody, które z jakiś względów nie były odpowiednie do Twoich wymagań. Pozostała decyzja, na który konkretnie pojazd się zdecydować, a później już tylko nieco formalności i wymarzony wóz stanie się Twój.

Postaraj się wynegocjować korzystną cenę

Wszystko wybrane, ustalone, teraz pora na ostateczną rozmowę z dealerem i sfinalizowanie zakupu samochodu. Pamiętaj, by zawsze spróbować nieco ponegocjować, ponieważ dzięki temu może uda się obniżyć cenę auta. To zawsze jakaś oszczędność, a zaoszczędzone pieniądze zawsze się przydadzą. Negocjacje to odpowiedni moment na wyciągnięcie swoich „asów z rękawa” i porównanie kupowanego pojazdu do innych. Może okazać się, że dealer będzie nieugięty i cena pozostanie ta sama, ale spróbować zawsze warto. Kiedy już wszystko ustalimy pozostało dogadanie kwestii finansowych, płatności za nasz nowy nabytek oraz oczekiwanie na dostarczenie samochodu. Czas oczekiwania jest bardzo zależny. Może on wynieść nawet do kilku miesięcy. Teraz jednak nie zapomnij o rejestracji i ubezpieczeniu.

Domykanie ostatnich spraw i niedługo pierwsza jazda

Kiedy kwestie związane z płatnością za samochód są już uregulowane nadchodzi pora na ostatnie sprawy. Od dealera otrzymujesz wszystkie niezbędne dokumenty swojego nowego pojazdu, z którymi musisz wybrać się do wydziału komunikacji i zarejestrować swój samochód. Po udanej rejestracji i wydaniu numerów rejestracyjnych dla nowego auta musisz koniecznie je ubezpieczyć. W przypadku nowych samochodów warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenia, na które właśnie odłożyłeś część kwoty z budżetu na samym początku. Kiedy już Twój pojazd jest ubezpieczony, pozostaje jedynie czekać aż będzie gotowy do odbioru.

Ostatni

Dostajesz telefon, że nowy, czysty i Twój własny samochód jest gotowy do odbioru. Wszystko przechodzi płynnie, spokojnie i wreszcie możesz usiąść za kierownicą swojego auta. Pierwsze odpalenie i wyjechanie z salonu. To z pewnością fantastyczne i niezapomniane uczucie. Teraz pozostało jedynie tankowanie i czerpanie przyjemności z jazdy!

Powiązane wpisy

Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach

styczeń 03/2024

Jak skutecznie dbać o samochód zimą?

Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach

grudzień 21/2023

Wyprzedaż rocznika 2023 wciąż trwa – upoluj najlepszą ofertę zanim będzie za późno!

Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach

grudzień 07/2023

Nowe samochody KIA autami przyszłości? Czego możemy się po nich spodziewać?  

Kupowanie nowego samochodu w kilku prostych krokach

październik 30/2023

Darmowa wycena samochodu – ile warte jest moje auto?

Wróć do góry strony