marzec 20/2019

LifeStyle

Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat

Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat
Wróć do listy

Najnowsze wpisy

Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat
Jak skutecznie dbać o samochód zimą?
styczeń 03/2024
Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat
Wyprzedaż rocznika 2023 wciąż trwa – upoluj najlepszą ofertę zanim będzie za późno!
grudzień 21/2023
Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat
Nowe samochody KIA autami przyszłości? Czego możemy się po nich spodziewać?  
grudzień 07/2023

Idzie wiosna! Ty z radością zrzucasz grubą kurtkę, a twój samochód chętnie pozbędzie się zimowych opon. Dziś mało kto wymienia je własnym sumptem, w garażu. O wiele bezpieczniej, pewniej, a i szybciej jest zrobić to u profesjonalisty. Tylko co lepsze: udać się do autoryzowanego serwisu czy do zaprzyjaźnionego warsztatu pana Gienka?

Wymiana opon to w motoryzacji usługa niemal tak powszechna jak u fryzjera czesanie włosów. Ale tak jak od jednego stylisty wychodzimy z szałową koafiurą, a od drugiego – z nijaką szopą, tak też możemy zabrać swoje auto do fachowca przez duże „F” lub do tego, co to spod wąsa wymamrocze mało wiarygodne: „Będzie pan zadowolony”. Bo nawet tak zwyczajna rzecz jak wymiana opon z zimowych na letnie (i odwrotnie) wymaga wiedzy, umiejętności i profesjonalnego sprzętu.

Wymiana opon – cena

Koszt wymiany opon nie jest wysoki. Przeciętne stawki rynkowe kształtują się następująco:

  • wymiana opon bez wyważania – od 40 zł,
  • wymiana opon z wyważaniem – od 70 zł.

Dokładne ceny za wymianę opon zależą m.in. od średnicy obręczy kół. Za wymianę opon 16-calowych z wyważaniem zapłacimy od 90 zł wzwyż, z kolei przy 19-calowych musimy się liczyć z wydatkiem od 180 zł. Do tego opcjonalnie należy doliczyć koszt nowych opon (cena za komplet od ok. 450 zł), jeżeli stare są już zdarte lub mają inne wady wykluczające je z użytku.

Oczywiście u pana Gienka można zapłacić parę złotych mniej. Jednak każdy rozsądny kierowca wie, że nie przedkłada się ceny ponad jakość wykonania usługi, od której zależy przecież bezpieczeństwo drogowe. Tymczasem w wielu półamatorskich przydrożnych warsztatach samochodowych jakość pozostawia wiele do życzenia. I wynika to nie tylko z mniejszego doświadczenia osób zatrudnionych w warsztacie, ale także właśnie z niższej ceny. Bo ona nie bierze się znikąd.

Małe warsztaty, aby przyciągnąć naiwnego klienta atrakcyjną ceną, często korzystają z tańszych zamienników sprzętu i nie serwisują go regularnie, np. rzadko przeprowadzają kalibrację wyważarek. Samą usługę też nierzadko wykonują byle jak, przykładowo dokręcając za słabo śruby (mogą one wówczas się odkręcić w najmniej oczekiwanym momencie i doprowadzić do tragicznego wypadku) czy ogólnie źle dokręcając koło (o czym świadczy stukanie w kołach). Pan Gienek i jemu podobni rzadko kiedy dysponują także komputerem z oprogramowaniem niezbędnym podczas wymiany opon, a swoją pracę wykonują na oślep, metodą prób i błędów, nie dając żadnej gwarancji. Może się uda i będzie pan zadowolony…

Wymiana opon w ASO Kia – jakość plus dodatki

Nietrudno się domyślić, że lepiej szerokim łukiem omijać podejrzane punkty wymiany opon i udać się do autoryzowanego salonu.

Za wymianą opon w ASO, zwłaszcza w przypadku nowych samochodów, przemawia pewność, że usługa zostanie wykonana z najwyższą dbałością. I nic dziwnego, bo autoryzowane serwisy wymiany opon, jak ten należący do Szic, salonu dealerskiego marki Kia w Opolu, zatrudniają fachowców, którzy:

  • są cały czas kontrolowani i szkoleni przez koncern,
  • mają gruntowną wiedzę o pojazdach danej marki,
  • dysponują profesjonalnym sprzętem (podnośnikiem hydraulicznym, montażownicą, skalibrowaną wyważarką, kluczami dynamometrycznymi, komputerem z odpowiednim oprogramowaniem),
  • podlegają restrykcyjnym standardom jakościowym w zakresie obsługi klienta – po prostu musi on odjechać zadowolony.

Mechanicy w ASO podczas jednej wizyty:

  • wymienią opony, wykonując to zadanie zgodnie z zaleceniami producenta,
  • dodatkowo zwrócą uwagę na ogólny stan samochodu, sprawdzając go pod kątem ewentualnych usterek, i zalecą odpowiednią naprawę czy wymianę części.

To z kolei pozwoli utrzymać gwarancję przysługującą na auto – którą można by utracić w przypadku samodzielnego majstrowania przy czterech kółkach lub powierzenia tego zadania panu Gienkowi.

Powiązane wpisy

Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat

listopad 29/2023

Pies zimą w samochodzie – jak przygotować pojazd na ten czas?

Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat

wrzesień 22/2023

Sebastian Szic Wschodzącą Gwiazdą Rynku Dealerskiego

Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat

maj 19/2023

Samochód elektryczny w bloku – czy to ma sens?

Wymiana opon z zimowych na letnie. ASO kontra zwykły warsztat

kwiecień 21/2023

Niezbędnik każdego podróżnika: Jaki bagażnik na samochód wybrać?

Wróć do góry strony